fbpx

Szkoda całkowita dla wielu klientów jest problematyczna, skoro nie można naprawić pojazdu, to co zrobić? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, co gorsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, co najlepiej zrobić gdy ubezpieczyciel oszacuje szkodę całkowitą, zależy od danej sytuacji. W zależności od rodzaju szkody z polisy AC lub OC sprawcy, możliwości poszkodowanego są całkowicie różne. Warto wiedzieć, że szkoda całkowita w przypadku szkód z polisy OC sprawcy wystąpi w przypadku przekroczenia 100% wartości samochodu. Z kolei szkoda całkowita z własnej polisy AC wystąpi po przekroczeniu już 70% wartości pojazdu. Wartość pojazdu przelicza się na dzień wystąpienia szkody, zatem wartość na polisie AC nie ma większego znaczenia. Z reguły wartość rynkowa pojazdu jest niższa od tej z polisy AC.

Szkoda całkowita z polisy AC

Przy szkodzie całkowitej z polisy AC sprawa jest nieco skomplikowana, zależy od rodzaju zawartej polisy i jej zapisu. Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy wycena została wykonana zgodnie z uszkodzeniami. Bywają sytuację, że ubezpieczyciel dokłada elementy do wymiany, lakierowania itd., zwiększając kwotę szkody, aby przekroczyła 70% wartości pojazdu. Bardzo ważną kwestią jest wyposażenie pojazdu. Obowiązkowo trzeba sprawdzić, czy wycena zawiera odpowiednie wyposażenie pojazdu. Podnosząc wartość pojazdu, zmniejsza się prawdopodobieństwo szkody całkowitej. Należy sprawdzić również wysokość stawek za rbh, które w przypadku szkody częściowej wynoszą 50-60 zł., natomiast w przypadku szkody całkowitej TU zmienia stawki na dużo wyższe powyżej 120 zł. Jeżeli szkoda jest znaczna i nie ma możliwości uniknięcia szkody całkowitej, musisz zastanowić się, czy naprawić swój pojazd na częściach alternatywnych, ograniczając budżet do kwoty wypłaconej przez TU, czy też sprzedać samochód. W tym celu najlepiej ustalić wartość naprawy z mniejszym warsztatem, który będzie w stanie taniej naprawić samochód.

Naprawa nieopłacalna z polisy OC sprawcy

Podobnie, jak w przypadku działań z polisy AC, na początku należy sprawdzić poprawność wykonanej kalkulacji oraz wartość rynkową pojazdu. Możesz również odwołać się od wartości auta, jeżeli masz ku temu ważne przesłanki. Możesz powołać się na – serwisowany pojazd, wykonane kosztowne naprawy, bezwypadkowość lub inne dowody wskazujące na szczególny stan pojazdu. W odróżnieniu od szkody całkowitej z polisy AC możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela w przypadku gdy znalazłeś warsztat, u którego naprawa będzie niższa od wartości rynkowej auta. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zastanów się nad sprzedażą pojazdu, lub naprawą pojazdu na alternatywnych częściach.

W przypadku szkody całkowitej możesz napisać do nas! Sprawdzimy, czy jesteśmy w stanie pomóc lub dopłacić do Twojego odszkodowania.

Zapraszamy do kontaktu.

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *