fbpx
Oznaczenie części zamiennych O, OE, Q, OEM, P, PJ, Z, ZJ

Oznaczenie części zamiennych O, OE, Q, OEM, P, PJ, Z, ZJ

Naprawiając pojazd na częściach zamiennych mamy do wyboru szeroki zakres możliwości. Oznaczenie samochodowych części zamiennych O, Q, P, PJ, Z, ZJ informuje nas, z jaką jakością części mamy do czynienia. Zastanawiasz się jakie części zamienne zastosować do naprawy powypadkowej pojazdu? Ubezpieczalnia zaniżyła Twoje odszkodowanie poprzez zastosowanie słabej jakości zamienników? Podpowiemy Ci, których części powinieneś użyć, aby Twój pojazd został prawidłowo naprawiony.

Jakie części zastosować do naprawy pojazdów samochodowych?

Rozporządzenie GVO określiło poszczególne kategorie części ze względu na jakość części:

  • O lub OE część oryginalna, sygnowana logiem producenta samochodu,
  • Q lub OEM/OES część oryginalna, sygnowana logiem producenta części, których producent dostarcza elementy na pierwszy montaż,
  • P, PJ części zamienne, których producent deklaruje porównywalną jakość,
  • Z, ZJ pozostałe części zamienne.

Oznaczenie części zamiennych O lub OE

Zdecydowanie najlepszym wyborem są części zamienne oznaczone O lub OE, których jakość gwarantuje producent pojazdu. Oznaczenie części O gwarantuje zachowanie gwarancji producenta oraz chroni właściciela pojazdu przed znaczną utratą wartości pojazdu. Jednak ich cena jest zazwyczaj najwyższa z dostępnych na rynku części.

Oznaczenie części zamiennych Q lub OEM

Oznaczenie części zamiennych Q/ OEM gwarantują odpowiednią jakość, lecz zastosowanie ich może wpłynąć na utratę wartości pojazdu. Części Q/OEM produkuje ten sam producent co część O, natomiast nie zawierają logo producenta. Upraszczając wątek, producent części, który otrzymał zlecenie na produkcję części od producenta pojazdu, częściowo produkuje produkt z logiem producenta, bezpośrednio na linię produkcyjną lub do ASO, a częściowo bez logo producenta. W wyniku tego, części bez logo, lecz od tego samego producenta oznacza się symbolem O lub OEM.

Oznaczenie części zamiennych P, PJ

Oznaczenie części zamiennych P oraz PJ oznacza części nieoryginalne, których producent deklaruje porównywalną jakość. Powyższa grupa nie gwarantuje najlepszej jakości, może również znacznie wpływać na utratę wartości pojazdu po naprawie. Zdarzają się przypadki, w których nieznaczna różnica kształtu w porównaniu do oryginału znaczne wpływa na estetykę pojazdu. Tyczy się to głównie zewnętrznych elementów karoserii. Ich zaletą jest niska cena w stosunku do oryginalnych części zamiennych.

Części zamienne Z, ZJ

Części Z, ZJ są najniżej w hierarchii części zamiennych. Mogą być produkowane w innej technologii lub z użyciem innych materiałów. Z tego powodu, ich użycie, może wpłynąć na utratę gwarancji pojazdu. Może również wpłynąć na bezpieczeństwo w pojeździe, gdyż nie wiemy, jak zachowają się podczas zdarzenia drogowego.

Jakie zamienniki części samochodowych wybrać?

Podsumowując, najlepiej wybierać oryginalne części oznaczone symbolem O lub OE, które pozwalają zapewnić gwarancję producenta oraz zmniejszają wpływ na ubytek wartości rynkowej pojazdu. Jeżeli jednak fundusze nie pozwalają na zakup oryginalnych części, należy zastanowić się nad zastosowaniem części alternatywnych oznaczonych symbolem P lub PJ.

Jeżeli masz wątpliwości, czy ubezpieczalnia zaniżyła Twoje odszkodowanie, skontaktuj się z nami i odzyskaj należne odszkodowanie.

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *