fbpx
Co należy się poszkodowanym z polisy OC oraz AC?

Co należy się poszkodowanym z polisy OC oraz AC?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, co konkretnie należy się poszkodowanym po zdarzeniu drogowym z polisy OC sprawcy oraz z dobrowolnej polisy AC okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Głównie w przypadku dobrowolnej polisy Autocasco. Wróćmy jednak do przypadku likwidacji szkody z polisy OC sprawcy.

Rekompensata po zdarzeniu drogowym z polisy OC sprawcy

Szkoda likwidowana z polisy OC w porównaniu z AC znacznie się różni. W przypadku likwidacji szkody z polisy sprawcy, mamy z natury dużo większe prawa do odszkodowania. Sprawca zdarzenia, a w zasadzie jego ubezpieczalnia, w której ubezpieczył swój pojazd, jest zobowiązana do rekompensaty wszelkich kosztów związanych ze zdarzeniem drogowym. Co zatem możemy zaliczyć do kosztów zdarzenia drogowego?

  • Odszkodowanie umożliwiające naprawę pojazdu na oryginalnych częściach,
  • odszkodowanie umożliwiające naprawę lub wymianę innych przedmiotów, które uległy uszkodzeniu na skutek zdarzenia drogowego (np. fotelik dziecięcy, telefon komórkowy, nawigacja itd.),
  • samochód zastępczy,
  • holowanie pojazdu,
  • utrata rynkowego ubytku wartości handlowej pojazdu,
  • zwrot kosztów leczenia lub odszkodowanie w postaci renty.

W zależności od rozmiaru zdarzenia drogowego szkody mogą być naprawdę rozległe. Wszystko, co wchodzi w związek ze zdarzeniem drogowym, powinno zostać zrekompensowane przez ubezpieczyciela.

Na co można liczyć w przypadku szkody z polisy Autocasco (AC)?

Inaczej jest w przypadku dobrowolnej polisy Autocasco. W tym przypadku, odszkodowanie za uszkodzone mienie oraz inne szkody jest uzależnione głównie od podpisanej umowy Autocasco. Zapisy w zawartej umowie przedstawiają zakres ubezpieczenia. Trzeba zatem znać zapisy polisy AC, aby wiedzieć, jaki dokładnie zakres ubezpieczenia wybraliśmy.

Najistotniejszą informacją dla posiadacza polisy Autocasco jest wariant części zamiennych. Jeżeli wykupiono wariant z częściami oryginalnymi (O), możemy liczyć na ich wymianę na części oryginalne oznaczone symbolem O. W innym przypadku ubezpieczalnia z pewnością zastosuje zamienniki gorszej jakości. Mogą one być oznaczone symbolami P, PC, PJ, Z, ZJ.

Innym czynnikiem wpływającym na likwidację szkody jest holowanie oraz wynajem samochodu zastępczego. Warunki umowy, bardzo często wprowadzają liczne ograniczenia. W wyniku czego dochodzi do sytuacji, gdy poszkodowani ponoszą bardzo wysokie dodatkowe koszta, związane zarówno holowaniem pojazdu, jak i wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy.

W przypadku szkody likwidowanej z AC nie mamy możliwości ubiegania się o rynkowy ubytek wartości pojazdu. Jeżeli nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia, nie możemy również wnosić o zwrot kosztów leczenia lub innych roszczeń związanych z utratą możliwości uzyskiwania dochodów.

Ważne jest zatem, aby zastanowić się wcześniej, co jest dla nas istotne po zdarzeniu drogowym. Jeżeli planujemy dalsze wyjazdy samochodem, warto zastanowić się nad dodatkowymi opcjami holowania, jak i samochodu zastępczego. Wybierajmy polisy, które będą w stanie zapewnić nam odpowiednie odszkodowanie, bezpieczeństwo, a także komfort na wypadek nieprzyjemnej sytuacji.

Jeżeli dalej zastanawiasz się, co dokładnie przysługuje Ci w związku ze szkodą, lub chciałbyś, abyśmy wsparli Cię w działaniach —  skontaktuj się z nami!

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *