fbpx
Odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC/ACOdwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC/ACOdwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC/AC

Odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC/AC

Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo napisać odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC lub AC, musimy znać procedury likwidacji szkody w Towarzystwie Ubezpieczeń (TU).

Po zgłoszeniu szkody do TU konieczne są oględziny pojazdu, które mają na celu weryfikację uszkodzeń. Oględziny mobilne odbywają się we wskazanym przez poszkodowanego miejscu, np. w warsztacie samochodowym. Oględziny mogą zostać przeprowadzone także online na podstawie zdjęć wykonywanych przez pokrzywdzonego lub poprzez coraz częściej wprowadzane wideo-oględziny.

Niezależnie od sposobu oględzin, po przeliczeniu kosztów naprawy ubezpieczalnia wysyła kosztorys na wskazanego maila właściciela pojazdu. Taki kosztorys w znacznej większości przypadków jest znacząco zaniżony. Kwota, którą proponuje TU, jest zazwyczaj o połowę niższa od realnych kosztów naprawy samochodu. Jest tak głównie dlatego, że:

  • stawki przyjęte przez TU (ok. 50-60 zł netto) są znacznie niższe od realnych stawek rynkowych (100-180 zł netto),
  • ceny części są optymalizowane do niskiej jakości zamienników,
  • ubezpieczalnia potrąca nawet 60% kosztów materiału lakierniczego.

Warto sprawdzić też inne niuanse, które mogły wpłynąć na zaniżenie odszkodowania przy oględzinach Rzeczoznawcy TU.

Czy warto napisać odwołanie od kosztorysu naprawy z OC/AC?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś w ręku kalkulacji naprawy, nie miałeś okazji poznać opcji programu ani technologii naprawy. Nie masz też możliwości poprawnego zweryfikowania przedstawionych kosztów. Możesz sugerować się jedynie kwotą i określić, czy wystarczy na naprawę, czy nie. Możesz postąpić jak wielu poszkodowanych i celowo wybrać warsztat, w którym uda Ci się naprawić samochód za oferowaną kwotę. Jakość tej naprawy zostawi Ci jednak wiele do życzenia. Niemal na pewno warsztat nie będzie w stanie przywrócić pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, mieszcząc się w oferowanej kwocie.

Możesz jednak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i podać konkretne argumenty, które zwiększą Twoje szanse na zdobycie wyższego odszkodowania. Argumentować możesz, powołując się m.in. na niskie stawki za roboczogodzinę, zaniżony koszt materiału lakierniczego czy zastosowanie części zamiennych o niskiej jakości. Dodatkowo możesz wspomnieć o możliwych uszkodzeniach wewnętrznych, których Rzeczoznawca TU nie uwzględnił w kosztorysie.

Negocjacje z ubezpieczycielem

Skuteczne odwołanie od kosztorysu ubezpieczyciela z OC/AC daje możliwość wynegocjowania zadowalającego odszkodowania, za które można profesjonalnie naprawić pojazd i przywrócić go do stanu sprzed szkody. Niemniej jednak każdy przypadek jest inny, dlatego najlepiej przeanalizować sprawę z pomocą profesjonalistów. Jako specjaliści w tej dziedzinie znamy sposób działania ubezpieczalni i wiemy, jak powinna wyglądać profesjonalna naprawa. To gwarantuje Ci, że nie będąc ekspertem, będziesz mógł wysunąć najskuteczniejszą argumentację w przypadku Twojej szkody, a gdy ubezpieczyciel nie będzie zainteresowany polubownym załatwieniem sprawy, poznasz inne możliwości wyjścia z sytuacji.

Skontaktuj się z nami, a dowiesz się, o jaką kwotę Twoje odszkodowanie jest zaniżone.

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *