fbpx
Zgłoszenie szkody z OC/AC po zdarzeniu drogowym

Zgłoszenie szkody z OC/AC po zdarzeniu drogowym

Kolejnym krokiem, który musimy podjąć po kolizji, jest zgłoszenie szkody w Towarzystwie Ubezpieczeń (TU). W zależności od zdarzenia, w którym jesteśmy poszkodowanym bądź sprawcą, szkodę należy zgłosić do własnego Towarzystwa Ubezpieczeń lub TU sprawcy. Sprawca zdarzenia może jedynie zgłosić szkodę z do własnego ubezpieczyciela. Oczywiście musi być posiadaczem polisy AC. Winny zdarzenia ma dużo mniej praw co do likwidacji szkody komunikacyjnej, a praktycznie wszystko uzależnionej od zawartej polisy AC. Jeżeli ma wykupione pełne ubezpieczenie pojazdu bez udziału własnego, z holowaniem oraz wynajmem pojazdu zastępczego na czas naprawy- może liczyć na takie luksusy. W przeciwnym razie sprawa znacznie się komplikuje. Niestety wiele osób wykupując polisę ubezpieczeniową, kieruje się niską ceną, a nie zawartością polisy.

W lepszej sytuacji jest Poszkodowany, który będzie likwidował szkodę z polisy OC sprawcy. Oczywiste jest, że jest obarczony obowiązkami oraz emocjami, których uniknąłby, nie mając kolizji. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to sprawca jest w lepszym położeniu, gdyż odjechał i nie ma żadnych obowiązków. W niektórych przypadkach jest to prawda. Bywa jednak, że sprawca narażony jest na bardzo duże straty, szczególnie gdy nie posiada nieobowiązkowej polisy AC. Zgłoszenie szkody z AC również wymaga przejścia przez ścieżkę likwidacji szkody. Każda stłuczka to również utrata zniżek wypracowanych przez kilka lub kilkanaście lat.

Zgłoszenie szkody z polisy AC

Zgłoszenie szkody z własnej polisy AC należy kierować do własnego TU, w którym jesteśmy ubezpieczeni. Nr telefonów znajdziecie Państwo na własnej wydrukowanej polisie lub m.in. na stronie internetowej danego ubezpieczenia. Można również zgłosić szkodę poprzez formularz na stronie internetowej, jest to bardzo praktyczne narzędzie, które pozwoli zaoszczędzić trochę czasu.

Zgłoszenie szkody OC sprawcy

Zgłoszenie szkody OC sprawcy najczęściej zgłaszamy w Towarzystwie Ubezpieczenia sprawcy zdarzenia. Jest to najczęściej najlepsza oraz najszybsza forma rozliczenia, gdzie odpowiedzialność oraz kwotę odszkodowania bezpośrednio określa i zatwierdza Towarzystwo Ubezpieczenia sprawcy. Zaistnienie zdarzenia najczęściej zgłaszamy do TU sprawcy. Jeżeli jednak mamy przykre doświadczenia z innym zakładem ubezpieczeń, w niektórych przypadkach możemy szkodę zgłosić do własnego ubezpieczyciela. Jest to tak zwana bezpośrednia likwidacja szkód (BLS). Podobnie jak w powyższym przypadku sprawę zgłaszamy telefonicznie lub internetowo.

Czy warto zgłosić szkodę z Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS)

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak trzeba wspomnieć o wadach i zaletach BLS. Wad jest całkiem sporo, należy wspomnieć, że proces bezpośredniej likwidacji szkód polega na pośredniczeniu w likwidacji szkody między TU poszkodowanego, a TU sprawcy. Każdorazowo to TU sprawcy decyduje o odpowiedzialności w szkodzie, a tym samym wypłacie odszkodowania.

Wady Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS)

Wadą jest, że porozumiewamy się z jedną ubezpieczalnią, która nie jest odpowiedzialna oraz decyzyjna co do zgłoszonej szkody. Istnieje więc ryzyko, że i tak będzie konieczność zgłoszenia szkody do docelowej ubezpieczalni sprawcy. Bardzo ważną kwestią jest, że TU który likwiduje szkodę przez BLS nie może zawierać ugód. To spore ograniczenie, jeżeli będziemy się odwoływali do zaniżonego odszkodowania, ubezpieczalnia nawet nie podejmie się weryfikacji zasadności. Mało tego, nie możemy złożyć pozwu do sądu na własną Ubezpieczalnie, która nie jest odpowiedzialna za szkodę.

Zalety Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS)

Zaletą może być zaufanie do dużych firm ubezpieczeniowych, mających renomę, a także uproszczenie procesu likwidacji szkód dla poszkodowanych. Jeżeli zamierzasz naprawiać pojazd bezgotówkowo oraz masz pewność sprawnego działania własnego TU, z pewnością jest to opcja do przemyślenia. Jedno jest pewne, warto to skonsultować z kompetentną osobą, która zna proces likwidacji szkód i będzie w stanie doradzić najlepszą oraz najszybszą opcję.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu poprzez e-mail lub telefonicznie.

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *