fbpx
Co zrobić po zdarzeniu drogowym

Co należy zrobić po zdarzeniu drogowym?

Będąc kierowcą, czyli aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego, codziennie jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa. Zarówno drobne kolizje, jak i poważne wypadki zdarzają się dosyć często, dlatego każdy kierujący powinien wiedzieć, co zrobić po zdarzeniu drogowym. Według danych Policji w 2019 roku zarejestrowano 455 454 kolizje drogowe. Są to tylko te przypadki, do których została wezwana pomoc służb. Można się domyślać, że niezarejestrowanych przypadków jest znacznie więcej.

Każde zdarzanie drogowe, niezależnie od stopnia uszkodzeń czy liczby rannych, przysparza uczestnikom ogromnego stresu i nerwów. W takiej sytuacji emocje w tak dużym stopniu oddziałują na człowieka, że powstaje dodatkowe niebezpieczeństwo: jeśli pozwolimy emocjom sobą zawładnąć, możemy zostać ofiarami własnego „nierozsądku”. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Drobna stłuczka? Spisz oświadczenie sprawcy kolizji z miejsca zdarzenia

Przede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniem jest dokumentacja zdjęciowa bezpośrednio po zdarzeniu. Większość uczestników zdarzenia ma ze sobą telefony. Wykonanie kilku zdjęć nie zajmie dużo czasu, a skutecznie udokumentuje wiele szczegółów zdarzenia. Jeżeli mamy do czynienia z drobną stłuczką, możemy „dogadać się” z drugim uczestnikiem wypadku, spisując oświadczenie sprawcy kolizji. Powinno ono opisywać dokładne manewry kierujących oraz miejsce i czas, w którym doszło do stłuczki. Wtedy wezwanie policji nie będzie konieczne. Nieroztropne jest natomiast ustalanie porozumienia bez spisywania jakiegokolwiek dokumentu, który potwierdziłby zaistnienie zdarzenia lub wskazałyby kwotę ugody między uczestnikami. W takiej sytuacji sprawca może wyprzeć się winy, a poszkodowany – stracić szansę na przysługujące mu odszkodowanie. Najważniejsze jest jednak, by spróbować zachować spokój, odpowiednio przeanalizować sytuację i przede wszystkim nie działać pod wpływem emocji.

Do jakich kolizji wezwać policję?

Gdy nie jesteśmy pewni co do odpowiedzialności za szkodę, drugi uczestnik zachowuje się podejrzanie, zdarzenie miało miejsce w trudnych warunkach drogowych  lub każdy z uczestników zrzuca odpowiedzialność na drugiego kierowcę, konieczne jest wezwanie policji. Dzięki temu funkcjonariusz policji, znający dokładnie przepisy ruchu drogowego, ustali odpowiedzialność za kolizję drogową. Funkcjonariusz policji sporządzi także obszerną notatkę, która będzie istotna w dalszym postępowaniu.

Wezwanie policji oraz innych służb jest konieczne w przypadku wypadku, gdzie jedna lub więcej osób została ranna lub – co gorsza – poniosła śmierć. W takich przypadkach przepisy jasno wskazują, że nie można zmieniać położenia pojazdu bezpośrednio po zdarzeniu.

Należy pamiętać, że istnieje prawdopodobieństwo, że nie zawsze osoba wskazana na miejscu zdarzenia jako sprawca poniesie ostateczną odpowiedzialność za zdarzenie drogowe. Bywają rzadkie sytuacje, gdzie błędnie zinterpretowano przepisy. Dotyczy to zarówno przypadków, w których sami opisujemy zdarzenie drogowe w oświadczeniu, jak sytuacji, w których sprawcę wskazała policja.

W skrócie: co należy zrobić po zdarzeniu drogowym?

Najważniejsze jest, by natychmiast po zaistnieniu zdarzenia dokonać stosownych ustaleń dotyczących uczestników zdarzenia. Możemy np.: udokumentować numer rejestracyjny sprawcy, markę, kolor pojazdu oraz spokojnie przeanalizować sprawę i nie podejmować pochopnych decyzji. Dobrym rozwiązaniem będzie telefon do osoby znającej się na przepisach o ruchu drogowym oraz skonsultowanie z nią dalszego postępowania. Niemniej ważne jest spisanie szczegółowego oświadczenia z miejsca zdarzenia lub w razie potrzeby wezwanie policji. Te kroki dają nam szansę na skuteczne dochodzenie swoich praw po kolizji.

Po stłuczce możesz skontaktować się z nami, wszelkiego wsparcia udzielamy poprzez e-mail, formularz kontaktowy lub telefon.

A Ty, jeżeli sam miałeś kolizję, co poradziłbyś na przyszłość innym kierowcom?

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *